Co se skrývá za pojmem éterické esence v aromaterapii?
Slovo éterické je odvozeno z řeckého aiter, tzn. vysoký vzduch a znamená nebeský a lehce prchavý. Každá esence má svou vlastní vonnou osobitost, svůj vlastní charakter. Skrývá v sobě vonné látky, které se nacházejí ve formě velmi malých olejových kapiček v různých částech rostlin jako jsou květy, listy, stonky, semena, dřevo nebo kořeny.
Éterické esence jsou tedy výtažky z různých částí rostlin a jsou získávány několika způsoby.
- Destilace: Nejběžnější způsob získání esenciálního oleje je destilace. Při destilaci se rostlinný materiál (např. květy, listy, kořeny nebo plody) umístí do destilační nádoby, která je naplněna vodou. Následně se materiál zahřívá, což způsobí uvolnění aromatických látek a páru, který je získáván a kondenzován do esenciálního oleje.
- Extrakce rozpouštědlem: Tento způsob výroby esenciálních olejů se používá především pro rostliny, které nelze destilovat, jako jsou citrusové plody. Rostlinný materiál se umístí do rozpouštědla, které extrahuje aromatické látky a vytvoří olejový extrakt.
- Lisování: Tento způsob se používá pro získání esenciálních olejů z plodů nebo semen, jako jsou například mandarinky, citrony nebo hroznová semena. Plody nebo semena jsou lisována a výtěžek je esenciální olej.
Vhodný je nákup v bioprodejnách nebo u aromaterapeutů. Účinné látky se dostávají pokožkou nebo pojivovými tkáněmi do našeho mízního, resp. krevního oběhu, odkud se mohou dostat do kteréhokoliv místa v těle. Při přijímání nosem velmi rychle ovlivňují naši mysl i duchovní stav. Při správném nasazení terapeutem mohou být používány i vnitřně.
Každá esence obsahuje sílu života, vibrace a silové pole rostliny, z níž byla získána a to v koncentrované formě.Terapie pomocí esencí se zakládá na probuzení životní síly a aktivování samoléčivých sil v člověku.
Při rozeznávání kvality esence je třeba dbát na úplné správné oficiální botanické názvy i správné obchodní označení – např. přírodní éterický olej Bergamot je něco jiného než přírodně identický bergamotový olej nebo Lavendula officinalis je něco jiného než Lavendula hybrida – obě jsou levandule, ale s odlišnými účinky.
Vhledem k ceně je většina rostlin konvenčně pěstována a mohou vykazovat zbytky prostředků proti hmyzu a hnoji. Proto je lepší volit esence vyrobené z rostlin z kontrolovaného biologického pěstování a také z ekologicky orientovaného hospodářství. Rovněž je třeba dávat přednost divokému sběru před konvenčním pěstováním, protože i zde můžeme vycházet z toho, že ve volné přírodě nejsou používány jedy.
Esence by měly být uchovávány vždy v lahvičkách z hnědého nebo modrého skla, chráněny před sluncem a světlem.
Rozhodnutí, které „éteráky“ použijete byste měli přenechat svému nosu. Vaše tělo ví nejlépe, která vůně mu udělá dobře. Pokud řešíte zdravotní problém je vhodné poradit se s výběrem a kombinací esencí s aromaterapeutem.
Při používání esencí platí „méně je více“. Obecně lze říci, že nízké dávkování působí spíše uklidňujícím způsobem, vyšší spíše povzbudivě a příliš silné dávky mohou být často jedovaté.
Pokud chcete aromaterapii věnovat jako dárek, zakupte populární dárkový poukaz na termín a kurz dle výběru obdarovaného.
Za Organic Lab lektorka a aromaterapeutka Mgr. Sylvana Šoleová